Warto wiedzieć

Dlaczego płyn hamulcowy wymieniamy co 2 lata?

Z pewnością każdy kierowca ma świadomość że układ hamulcowy jest najważniejszym układem dbającym o nasze bezpieczeństwo. Nie wystarczą nowe tarcze i klocki hamulcowe gdy w układzie mamy stary płyn hamulcowy.

Niestety niezależne badania wykazują że 7 na 10 pojazdów ma płyn hamulcowy nie spełniający stawianych mu wymogów.
W naszym warsztacie polecamy płyny ATE. Wybór produktów ATE jest duży: od płynów DOT 3 do DOT 4 do systemów ESP i nawet sportu – gdzie jak wiadomo, wymagany jest płyn o najwyższych paramatrach. Przy wymianie należy zawsze używać płynu właściwego, a nie najtańszego. W starszych pojazdach wyprodukowanych przed 1990 rokiem wystarcza płyn o częstotliwości wymiany 1 rok. Jednak do nowoczesnych pojazdów wyprodukowanych po 1990 roku odpowiednio dobry jest jednak ten najlepszy! Do nich zalecamy ATE SL.6 – ten płyn to dobre zabezpieczenie na przyszłość. 

Płyny hamulcowe są silnie higroskopijne – absorbują wilgoć z otoczenia przez odpowietrzenie w korku zbiorniczka oraz przez przewody gumowe i uszczelnienia. Największą zawartość wody w płynie hamulcowym możemy zaobserwować przy samych zaciskach, tam temperatury są największe i przy starym płynie hamulcowym może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Płyn może przekroczyć swoją temperaturę wżenia w której cząstki wody zaczną parować i tworzyć korki parowe. Para jest ściśliwa także w takiej sytuacji pedał hamulca wpada w podłogę i nawet wielokrotne pompowanie pedałem niewiele pomoże. Z pewnością nikt nie chciał by znaleźć się w takiej sytuacji także mam nadzieje że już wiesz dlaczego regularna wymiana płynu hamulcowego jest tak istotna.

Jeśli nie wiesz jakiej jakości jest twój płyn hamulcowy przyjedź do nas na kontrolę, samo sprawdzenie płynu hamulcowego w naszym serwisie nic nie kosztuje ! W Signum Auto Serwis stosujemy najwyższej jakości płyny marki ATE i do wymiany używamy profesjonalnego urządzenia ciśnieniowego ATE. Koszt wymiany płynu z materiałami wynosi na dzień pisania tego artykułu 90zł.

Prawidłowa wymiana płynu hamulcowego powinna odbywać się z wykorzystaniem urządzenia ciśnieniowego z regulacją podawanego ciśnienia. Zastosowanie nieodpowiedniej metody wymiana płynu może doprowadzić do uszkodzenie układu hydraulicznego ABS.